PAYLAŞ

MALZEME LİSTESİ

1 yumurta,
4 su bardağı un,
1 çay bardağı süt,
1 paket instant maya,
2 çorba kaşığı tereyağı,
1 çay bardağı zeytinyağı,
Tuz,
Ilık su

ARASI İÇİN

Dil peyniri,
Beyaz peynir

ÜZERİ İÇİN

Yumurta sarısı

YAPILIŞI

Unu karıştırma kabına aldıktan sonra tuzunu ve instant mayayı döküp harmanlayın. Ardından ortasını havuz gibi açın ve ortaya yumurtayı kırın. Sütü ve zeytinyağını ekledikten sonra oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave edin. Biraz da ılık su dökerek ortadaki sıvıları karıştırıp kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edene kadar hamuru yoğurun. Hamuru 3 – 4 dakika kadar yoğurduktan sonra hamuru yuvarlayın.

Tezgâha ve hamura un serptikten sonra merdaneyle büyük yuvarlak bir hamur açın. Ardından yuvarlak bir kalıpla hamurdan parçalar kesin. İç harcı için, beyaz peyniri bir kâseye ufalayın. Dil peynirini rendeledikten sonra iki peyniri karıştırın. Daha sonra yuvarlak kesilen hamurların ortasına peynirli harcı paylaştırın ve bıçakla üzerlerine sürün.

Hamuru önce yarım ay şeklinde ikiye katlayın. Sonra ikiye katlanan hamuru tekrar ikiye katlayın. Hamurun yuvarlak olmayan ucunu parmak uçlarınızla sıktıktan sonra Yuvarlak bir kalıbı yağlayın ve katlanan hamurları kalıbın bir kenarından başlayarak yan yana dizin. İlk sırayı yuvarlak dizdikten sonra, ikinci ve üçüncü sırayı dizin. Daha sonra üzerine yumurta sarısı sürün ve mayalanmaya bırakın. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirdikten sonra servis edin.

Afiyet olsun!