PAYLAŞ

MALZEMELER

1 kilo buğday,
600 gram nohut,
600 gram fasulye,
600 gram kuru üzüm,
600 gram kuru kayısı,
600 gram kuru incir,
1 su bardağı pirinç,
4 sarı elma,
2 portakal,
1 litre süt,
1,750 kilo toz şeker,
Gül suyu ya da gül şerbeti,
Su

SÜSLEMESİ İÇİN

Fındık,
Ceviz,
Hindistan cevizi,
Yeşil fıstık,
Çam fıstığı,
Tarçın,
Nar,
Kuş üzümü

YAPILIŞI

Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohudu bir gece önceden ayrı kaplara koyup ıslatın. Ertesi gün, nohudu ve kuru fasulyeyi süzüp ayrı tencerelerde haşlayın. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alın. Kuru fasulyeye soğuk su ekleyebilirsiniz, nohuta da sadece sıcak su ekleyin.

Diğer taraftan doğranmış kuru kayısıyı bir kâseye koyup sıcak suyla ıslatın. Kuru üzümü ayrı bir kâseye koyun ve yine sıcak suyla ıslayıp bekletin. Kuru inciri küp doğradıktan sonra bir kâsede ıslatın. Portakal kabuklarını biraz portakalından da katarak kesin ve küçük küp şeklinde doğrayıp küçük bir tencereye kabukları koyun. Ardından suyunu koyup 1 kez kaynatıp suyunu süzün ve yeni su koyun. Tekrar kaynatarak 3.kez su koyun ve son kez kaynatın. Bu şekilde yaparak portakalın acısını alın.

Buğdayı süzün ve yıkadıktan sonra aşureyi yapacağımız tencereye koyun. Üzerine sıcak su koyup 15 dakika kaynattıktan sonra kapağını kapatıp 5 dakika dinlendirin. Tekrar altını açın ve 15 dakika daha kaynatın. Altını ve kapağını kapatarak 5 dakika daha dinlendirin. Sonra tekrar altını açıp buğday pişene kadar kaynatın. Püf noktası şu, su her zaman buğdayın üzerini geçecek kadar olmalı.

Kuru üzümü beklettiğimiz suyuyla beraber aşure tenceresine ekleyin. Biraz daha pişirdikten sonra kayısıyı bekleyen suyuyla ilave edin ve karıştırın. Ardından kapağını kapatıp 5 dakika daha kaynatın.

Yıkanmış ve süzülmüş pirinci tencereye ilave edin ve tahta kaşıkla karıştırıp biraz daha sıcak su ekleyin. Kıvamı bağlama konusunda nişasta yerine pirinci kullanıyoruz.

Artık tahta kaşıkla aşureyi sürekli karıştırın ki dibi tutmasın… Aşureyi kapağı kapalı kısık ateşte pişirin. Pişmeye yakın haşlanmış nohutu ve kuru fasulyeyi süzerek ekleyin. Ardından toz şekerini dökün. Sütü ayrı bir tencerede ılıtıp ilave edip karıştırın. Elmaları soyun ve küçük küp şeklinde doğrayıp ekleyin. Ardından portakal kabuğunu da ilave edin. Gül suyunu ya da gül şerbetini de dökün. Daha sonra sıcak su dökerek kıvamını ayarlayın.

Aşureyi kaynayıp kıvamı ortaya çıkınca altını kapatın. Ardından kâselere paylaştırın. Üzerleri kabuk bağlayınca fındık, ceviz, yeşil fıstık, çam fıstığı, Hindistan cevizi, nar, tarçın ve kuş üzümüyle süsleyerek servis edin.

Afiyet olsun.