PAYLAŞ

MALZEMELER

Yarım ekmek kadayıfı,
1 kilo toz şeker,
Yarım limon,
2 şeftali,
6 su bardağı su

YAPILIŞI

Ekmek kadayıfının bir katını, pişireceğimiz büyük bir tepsiye alın. Soğuk su dökerek ekmeği ıslatın. Bir süre suyunu çektikten sonra, üzerine elinizle dikkatli bir şekilde bastırarak suyunu sıkın.

Şerbeti için, 5 çorba kaşığı şekeri tavanın zeminine dökerek kısık ateşte erimeye bırakın. Şeker tamamen eriyip karamelize olunca, 6 su bardağı suyu tencereye dökün. Toz şekeri içine döktükten sonra yarım limonu da koyup kaynamaya bırakın.

Tepsiyi kısık ateş üzerine alın. Ardından tam ortasına bıçakla bir çizik atın. Ekmek kadayıfına da belli aralıkla 8 adet kürdan ya da çöp şiş batırın ki şerbeti daha iyi çeksin. Hazırlanan şerbeti ekmek kadayıfının üzerine kepçeyle döktükten sonra kısık ateş üzerinde şerbeti çekmeye bırakın.

Kaşık şeklindeki çelik kepçeyle tepsinin kenarındaki şerbeti ekmeğin üzerine dökün. Şeftalileri soyup dilimledikten sonra kadayıfın etrafına dizin. Tenceredeki şerbeti ara ara dökmeye devam edin. Şerbet ağdalaşana kadar devam edin. Şerbetini tamamen çekince altını kapatıp soğumaya bırakın.

Afiyet olsun!